בניית בית-תהליך תכנון בית פרטי

מה כולל תהליך בניית בית, ומהם השלבים המהותיים בבניית בית פרטי?


תהליך בניית בית מתחלק לשני חלקים עיקריים:


חלק ראשון- תכנון הבית

בתהליך התכנון, מעורבים האדריכל, המהנדס, מתכנן החשמל, מהנדס אינסטלציה, יועץ קרקע, מודד, יועץ מיזוג, מעצב/ת פנים ואדריכל נוף. את חלקם אנו מחויבים לשכור ואת חלקם לא.
כמו כן לחלקם השפעה על האחרים ולחלקם לא.


 חלק שני – שלב הביצוע

 בתהליך הביצוע, מעורבים מספר רב של בעלי מקצוע.
קבלן עבודות עפר, מודד, קבלן שלד, קבלן איטום, חשמלאי, אינסטלטור, קבלן מיזוג אוויר, קבלן טייח , מסגר, קבלן גגות רעפים, קבלן אלומיניום, נגרות בניין, מעליות, קבלן צבע, דלתות לבית, פרקטים, קבלן פיתוח, קולטים ודודי שמש, גנן, התקנת גז, מערכת אזעקה, רהיטי גן וחברת ניקיון.

  תהליך התכנון

תהליך התכנון מתנהל ע"י האדריכל הוא הראשון מבין כולם הנכנס לשלב התכנון, הוא גם משמש המתכנן הראשי של הפרויקט, כלומר עליו חלה האחריות לתאם תוכניות עם שאר המתכננים/יועצים.


 תפקיד האדריכל

 תפקידו של האדריכל הוא לתכנן לכם את הבית על פי רצונכם וצורכיכם ועם זאת להביא מניסיונו ומהידע שלו על מנת למנוע מכם טעויות מחד ולתרום לכם ידע ורעיונות מאידך. אדריכל מתכנן את המבנה מבחוץ ומבפנים אך לא נכנס לעיצוב הפנים (אלא אם שכרתם אותו לשם כך)

   תפקיד המהנדס (קונסטרוקטור)

מהנדס הפרויקט (קונסטרוקטור), הוא השני במתכנני הפרויקט, תפקידו של המהנדס הוא לתכנן את מרכיבי הקונסטרוקציה של הבית, בעיקר ברזל ובטון הבאים במופעים שונים בבית.
כחלק מתכנון הבית יבקש המהנדס לקבל לידיו דו"ח קרקע, דו"ח שמוציא יועץ הקרקע של הפרויקט ומנחה את המהנדס איך לבסס את הבית כפקטור של סוג האדמה במקום.
מרכיבי תכנון הקונסטרוקציה בבית, יכללו,את הרצפות,התקרות העמודים, הגגות, היסודות ושאר פרטי הקונסטרוקציה בבית.
המהנדס עובד בשיתוף פעולה מלא עם האדריכל ומתאמים בניהם את מיקום העמודים ויתר האלמנטים החשובים לאדריכל.


תפקיד יועץ הקרקע

תפקידו של יועץ הקרקע לבדוק את איכות וסיבולת הקרקע לעומסים הנובעים ממשקל הבית (הנאמד במאות טונות) ולקבוע את סוג הביסוס המתאים לקרקע עליה יבנה הבית. לצורך כך יזדקק היועץ לקידוחי ניסיון בשטח (לעיתים קידוח אחד ולעיתים שניים), את הקידוחים ניתן לקבל מיועץ הקרקע כחלק מהשירות, או להזמין מכונת קידוח באופן פרטי ומיועץ הקרקע להזמין רק את דו"ח הקרקע.
יועץ הקרקע יפיק את הדו"ח שלו ובו תוכלו למצוא הוראות ביסוס והמלצות של יועץ הקרקע למהנדס הפרויקט בנושאי ביסוס הבית.
יועץ הקרקע יגיע לבדיקת הקידוחים בשלב הביצוע ויתן בשטח הוראות לביצוע .


יועצי החשמל, מהנדס אינסטלציה, יועץ מיזוג, מעצב הפנים ואדריכל הנוף

יועצי החשמל, האינסטלציה, המיזוג, המערכות, מעצב הפנים ואדריכל הנוף נכנסים כולם לפרויקט מייד אחרי שסיים האדריכל לתכנן את הבית והוציא תוכניות סופיות, אין טעם לתכנן את כל אלה במקביל לאדריכלות, תהליך כזה יגרום למצב שכל אחד מהיועצים יאלץ לשנות פעם אחר פעם את תוכניותיו בכל פעם שישנה האדריכל את התוכניות.
כל אחד מיועצים אלה יוציא את תוכניותיו הוא ו/או חוות דעתו ועל פי חומר זה יבוצע הפרויקט.


כמה זמן אורכות עבודות תכנון הבית?

בדרך כלל תהליך התכנון אורך 2-4 חודשים, לזמן זה יש להוסיף 3-6 חודשים לשלב ההגשות וההיתר.


זמן התכנון תלוי בכמה פרמטרים:

זמינות האדריכל– לעיתים אדריכלים מקבלים שכר טרחה נמוך מדי ולכן עליהם לתכנן הרבה פרויקטים במקביל, מה שמשפיע במישרין על תשומת הלב שהפרויקט שלכם יקבל. יותר פרויקטים, פחות זמן לכל פרויקט.
הזמינות שלכם– בבואכם לצאת לפרויקט בניית בית, עליכם לדעת שתזדקקו להשקיע זמן רב בפגישות עם הגורמים השונים בפרויקט ובתוכם האדריכל, אל תצפו שהמתכננים ובעלי המקצוע בפרויקט שלכם יפגשו אתכם בערבים או בימי שישי, זכרו שגם להם יש משפחות וחיים פרטיים.


אלו הם המשפיעים העיקריים, ישנם מספר משפיעים נוספים, אך הם מינוריים ולא משמעותיים.